fbpx

Evden Eve Nakliyat Öncesi Korkularınız Nelerdir?

Taşımadan önce müşterilerin korkuları nelerdir hepsini sizinle açıklayıcı bir şekilde dile getirelim ama şunu da söylemek istiyorum her önünüze gelen firma ile fiyatı düşük olsun da ne olursa olsun hesabı ile yola konulmayın eşyanızın değeri maddi olarak düşük olabilir ama manevi değeri yüksek olabilir.

1. Nakliye firmasına güvenebilir miyim ?

Nakliye firmasına güvenmeniz gereken bir çok alternatif yolları vardır. Taşıma gününüze sayılı günler kala anlaşma yapacağınız firmayı eğer zamanınız varsa nakliye firmanın ofisine giderek anlaşma yapacağınız böyle bir firma var mı yok mu ofisini ziyaret edebilirsiniz. Ardından ekspertiz yaptırın firmaya ait bazı evraklar isteyiniz eğer ki anlaşma sağlayacaksınız o firma ile karşılıklı sözleşme yapabilirsiniz. Eğer arayış içerisindeyseniz firmaya ait K3 yetki belgesi olup olmadığını muhakkak sorunuz.
Evden eve nakliyat firması ile anlaşma yaptıysanız sözleşme de firma ne tür hizmet verecekse ayrıntılı bir şekilde firma ile birlikte doldurup daha sonra firmaya ait kaşe ve imza sizde kendi imzanızı atarak bir nüshası sizde kalacak şekilde sözleşme sizde kalsın. Taşıma bittikten sonra tüm eşyalarınızı sorunsuz ve eksiksiz bir şekilde teslim aldıysanız sizde olan sözleşmeyi hasarsız ve eksiksiz teslim aldım şekilde isim soy isim ve imzalayarak aynı şekilde firmada taşıyan ve teslim eden kişi olarak sözleşmeyi imzalayıp sözleşme sizin yanınızda da kalabilir.

2. Anlaştığım firma eşyalarımı nasıl taşır?

Anlaştığın firma ile muhakkak yazılı bir şekilde sözleşme yapıp neyi sizin yapacağını neyi de firma yapacaksa ayrıntılı bir şekilde sözleşme de yazabilirsiniz.
Firma size ne tür hizmet sunacağımızı söylediyse aynı şekilde yerine getirmek zorundadır. Şunu da söylemek istiyorum ufak eşyaları eğer siz toplamayacaksınız tüm eşyaların paketlenmesi yapabilecek bir firma ile anlaşmanız sağlayın.
Firma daha önce yapmış olduğu hizmeti ekspertiz anında görüntülü veya videosunu isteyiniz. Genellikle kurumsal firma yapmış olduğu hizmetin videosunu ve fotoğraflarını çekerler. Fotoğraf veya video firmaya ait mi değil mi dikkatli bir şekilde incelemenizi de tavsiye ediyoruz. Foto montaj yapılma ihtimalde olabilir.

Dikkatli Taşıyoruz
Dikkatli Taşıyoruz

3. Taşımaya gelen personellere güvenebilir miyim?

Firma ile anlaşmanız sorunsuz bir şekilde olduysa taşıma gününden önce gelecek olan ekip kaç kişiliktir, ekip başı muhatap olan kişi bunları taşımanızdan 1 gün önceden firmayı arayarak gelecek olan ekip hakkında bilgi alabilirsiniz. Veya firmaya gelecek olan ekib şefin iletişim numarasını alarak ekibin şefinden de bilgi alabilirsiniz. Taşıma gününde ise Özel eşyalarınızı bir gün önce hepsini kendiniz toplayın ve yanınızda bulunsun hiç bir firma özel eşyalarınızın kaybolmasında mes’uliyeti almazlar.

4. Anlaşma dışında ek ücret talep ederler mi?

Nakliye sektöründe sık sık karşılaştığımız korku genelikle taşıma ortasında ek ücret talep edilmesidir. Bu zorun bazen müşteri tarafından bazen Nakliye firması tarafından kaynaklanmaktadır. Bunu da açıklayıcı bir şekilde sıralayalım.

A. Eksik bilgi ve diyalog yetersizliği

B. Araç binanın önüne yanaşmaması

C. Asansör kullanılmaması ve ufak olması

D. İkinci sefer için aracın yetersiz olması

E. Merdivenlerin dar ve yüksek kat olması

F. Maddi duruma göre bahanelerin üretilmesi

1a. Bazen Müşteri tarafından taşınacak eşyaların eksik bilgilerin verilmesi, Taşıma öncesinde nakliye firması ne tür eşyanız taşınacak bilgiler istemektedir. Bu tür bilgiler bazen Müşteriler tarafından dalgınlıktan veya unutkanlıktan hatta ve hatta bilerek eksik veriliyor ki maliyeti yükselmesin diye gelen nakliye firmasına taşımada araya sıkıştırırım hesabı oluyor. Bazen ise firmanın eşya detayları almadan sadece 1+1 mi veya 2+1 şeklinde eksik bilgiler alınmaktadır.

2b. Firma arayışında firmalar müşterilere araç binanın önüne yanaşıyor mu yanaşmıyor mu bazen firma müşterilere sormamaktadır. Bu görevde size kalmaktadır. Hem oturduğunuz ev hemde yeni tutmuş olduğunuz binanın önüne araç yanaşıyor mu yanaşmıyorsa ne kadar mesafede uzak kalıyor bunu öğrenip nakliye firmasına demenizde fayda vardır. Nakliye firmasına denilmediği zaman Alınan ek fark ücreti taşımaya gelen elemanlar ne kadar artık siz ne kadar verirseniz kendi aralarında bölüşmekteler. Firma’ya alınan mesafe farkı vermemekteler.

3c. Bina asansörü hem eski evinizde hemde yeni tutmuş olduğunuz bina’da eğer varsa kaç kişilik ve yük taşımak için müsaitse tabı bu site ise site yönetimine hangi asansör yük taşımak için müsait demeniz lazım site yönetimi da bu konuda sizlere yardımcı olmak zorundadır. bunu nakliye firmasına önceden demeniz lazım nakliye firması zaten asansörün olup olmadığını her iki taraf için sizlere soruyor asansörün olup olmadığı veya kullanıp kullanılmadığını sizlere genelikle soruyorlar.

4d. Tüm eşyaların bilgileri doğru verildiğine rağmen firma küçük araç sizlere gönderdiyse araç almadıysa ikinci sefer için sizlerden ücret talep etme hakkına kesinlikle sahip değiller. Ama eğer siz eşyaların sadece kapa tasa söylediyseniz firmada sizden tam eşya listesi almadıysa ikinci kez nakliye aracı gerekiyorsa nakliye ücretin %50 ücret hakkına sahipler.Bu tür sorunlarla karşılaşmamanız için ekspertiz yaptırınız ve sözleşme karşılıklı yapınız.

5e. İstanbul’un eski yapılı evlerin bina merdiveni bazen dar oluyor. Nakliye esnasında personeller zorlanıyor ve bazen ister istemez eşyalar hasar alabiliyor. (Tabi eşyaların hasar almaması için eşyaların paketlenmesi çok önemlidir.) Asansörün olmadığı ve bina merdivenin dar olmasını nakliye firmasına söylemenizde fayda vardır. Nakliye firması da sizlere dış cephe asansör kurulmasını önerir. Yalnız bu dış cephe asansörün ek bir maliyeti vardır. Sizden kaynaklanan merdivenle ilgili yanlış bilgilendirme sizlere ek maliyet olabilir ek maliyetin olmaması için hem eski evinizde hemde yeni eviniz de merdivenin geniş mi, dar  mı bilgisini muhakkak veriniz. sonra sürpriz maliyetlerle karşılaş mayınız.
Nakliye firmaları 3’cü kat üzeri müşteri tarafından yanlış bilgilendirme yapıldıysa ek ücret elemanlar tarafından istenmektedir. Eğer doğru bilgiler verildiyse katınız kaç olursa taşımak zorundalar. 3 ve alt katları için herhangi bir ücret talep etme haklarına sahip değiller.

6f. Ek maliyetin çıkma sebebi bu soru ve cevabımız dadır. Bu güne kadar yapılan onca şikayetlerin Yapılan anlaşma sıradan firma veya müşteri tarafından anlaşma sadece bir telefon konuşması ise eksik bilgilerin verilmesi, eksik yönlendirmeler, taşımayla alakası olmayan sözler veya sıradan bir firma ile anlaşma sağlandığında büyük sorunlar oluşmaktadır. Sıradan bir firma ile anlaşma sağladığında taşımaya gelen personeller her iki taraf için sözleşme olmadığı için eşyaların bazılarını doğru dürüst paketlemeden nakliye aracına yükleyip ve daha sonra eşyaların çok çok olduğunu, küçük araç ile gelmeleri, biz eşyaların bu kadar çok olduğunu bilmiyorduk, eşyalarınız hepsi yeni, eşyaların büyük olması, paketlemenin çok uğraştırıcı olması, kardolabların özel yapımı veya çok olmasını, bilerek aracın almaması, ufak kolilenmesi gereken eşyaların kolilenmemesi veya fatura ücreti gibi ek maliyet çıkarabilmesi için bir çok bahaneler üreterek sizden ek ücret talep ederler.
Sizde bu tür durumlara düşmemek için her şeyi olabildiğince tedbirini alarak aklınızda ki soru işareti nakliye firması anlaşmada hem sözlü, hem de yazılı olarak elinizde kanıtınız olsun. Bu güne kadar yapılan bir çok sorun ve şikayeti dile getirdik. Tedbiri almak artık sizlere kalmıştır.

5. Nakliye firması eşyalarımı paketler mi?

Sizin yapacağınız anlaşmaya genelikle bağlıdır ne tür firma ile nasıl anlaşırsanız firma aynı o şekilde yapacaktır. Kurumsal bir firma ile anlaşma sağlandığında firma tüm eşyaların özenli bir şekilde paketlemesini yapmak zorundadır. Evden eve paketleme  Sıradan bir firma ile anlaşma sağlandığında hizmet yetersizliği olma ihtimali vardır.

Herşeyi paketliyoruz.
Herşeyi paketliyoruz.

6. Tanımadığım bir firmayla eşyamı nasıl taşıtırım?

hiç birimiz bir birimizi tanımasak da yapılan işin doğru dürüst yapılırsa hele ki güvenilir bir firma ise tüm şartları yerine getiriliyorsa ve firmaya ait k3 yetki belgesine sahipse eşyalarınızı taşıyabilirsiniz. Ama içinizde hala korkular varsa firmayla ilgili şüpheleriniz varsa firmaya ait olan referansları firmadan talep ederek ve daha sonra o referansları inceleyip daha sonra doğru kararlar verebilirsiniz.

7. Nakliye firması eşyalarıma zarar verir mi?

Kurumsal bir firma eşyaların çizilmemesi ve kırılmaması için elinden gelenleri yaparlar. Tüm paketleme işlemlerini özenle, titizlikle yapıp ikinci adrese götürüp aldıkları gibi kurulum, montaj ve de montaj işlemlerini sorunsuz bir şekilde yapıp sizlere teslim etmekteler.
Kurumsal bir firma ile korsan bir firma sadece fiyat farkı değil hizmet farkı da aynı değildir. Korsan firma sizlere kaliteli hizmet sunmaz bir an önce taşıma bitsin de gidelim hesabı yapmaktadır.

8.Nakliye firması kolileme işlemleri yapar mı?

Firma ile yapmış olduğunuz anlaşmaya bağlıdır. Çoğu zaman ufak eşyaların kolilenmesi müşteri tarafından yapılmaktadır. Bunun sebebi ise bazen maliyeti az olsun bazen hangi kolide ne var oluğunu bilmek ve sağlıklı bir şekilde yaptığım için içim rahat olsun diye ve taşınmam sorunsuz pratik bitsin diye yapılmaktadır.
Kurumsal bir firma da sizin yapacağınız koliler gibi onlarda sağlıklı ve etiketli bir şekilde yapmaktalar. Tabi bu firmadan firmaya göre değişmektedir. kurumsal ve korsan olarak değişmektedirler.

9.Nakliye firması taşıma gününde ya gelmese?

Sözleşme yaptınız firma sizlerin arzu ve isteklerine uymak zorundadır. Taşıma günü sizin tarafınızdan netleştiğinde firmaya da gelinecek gün, adres ve saat verildiğinde o firma uymak zorundadır. Korsan firma için bir şey diyemeyiz. İşin pahalı ve ucuzuna bakarlar ona göre aracı gönderirler. Tabi o tür firmalarla kesinlikle çalışmamak lazım.

10.Kurumsal firma ile korsan firma nasıl ayık edebiliriz?

Anlaşma esnasında sizlerin vermiş olduğunuz vaatlere eğer uymak istemiyorlarsa bu vaatler ise ekspertiz yerinde keşif ve yetki belgesinin olup olmadığını ve vermiş olduğu hizmetin referansları var mı yok mu bunları sorduğunuz da eğer sizlere hepsini kanıtlayabiliyorsa kurumsal olduğunu göstermiştir. Ama eğer sizin sorduğunuz sorulara bile olumlu cevaplar vermiyorsa veya ne tür hizmet sunduğunu sizlere takdim edemiyorsa o firma korsan firmadır. Zaten bunu da anlamak zor bir şey değildir. Kurumsal firma her zaman fiyatı korsan firmadan biraz pahalıdır ama mağduriyet yaşamasınız. Her pahalı olan firmada kurumsaldır denilemez tabi firmayı araştırmadan da kesinlikle bir şey diyemezsiniz.

Bu tür korkularınızın gerçeğe dönüşmemesi için her ucuz fiyat veren ile anlaşmayınız. Firmanın kuruluşu ve firma hakkında birçok bilgi edindikten sonra o firma ile anlaşınız. Sigortalı evden eve nakliye firması hem sizin zarara uğramanızı istemez hemde kendisi zarar etmesini istemez. Şimdi sıra kurumsal bir firma bulmakta hem kurumsal hemde güvenilir bir firma o zaman doğru adrestesiniz bizde dahil araştırmadan kesinlikle karar vermeyin. Ucuza taşınalım diye kendinize büyük maliyetler çıkartmayın. Demtaş nakliyat olarak kurumsal ve profesyonel ekipmanlarla sizin istediğiniz koşullar ve şartlarla yenliliklerle bir taşıma hizmeti vermekteyiz.

Bu makalemiz bu güne kadar hiç bir nakliye firmasının müşteriler hangi sorunlarla karşılaşıyor ne tür sıkıntılar nakliye esnasında oluşmaktadır. Doğru bir taşınma herkesinde hakkıdır. Doğru bilgiler paylaşılmamaktadır. Ama biz sizlerin yaşamış olduğunuz daha önceki tecrübe edinmeyen taşımalarda sorunları ve yapabildiğince iyi yolu göstermek için bu yazımızı paylaşmış bulunmaktayız. Umarım bu makalemizi beğendiniz.

Evden Eve Nakliyat Öncesi Korkularınız Nelerdir?
Evden Eve Nakliyat Öncesi Korkularınız Nelerdir?
Yorumunuz nedir ?
2Çok Mutlu0Eğlenceli0Kötü0Şaşkın
Oylarınız için teşekkürler!
Oylama: 5 değerlendirmeden 5 (göre 4 Oy)

Yorum Yap

Destek Al
WhatsAp Destek
Merhaba,
Yardıma ihtiyacınız var mı ?
7/24 Ara